ALDATMA - ALDATILMA

ALDATMA-ALDATILMA

Günümüzde aldatma çiftler arasında çok büyük sorunlardan birisidir. Aldatılma konusu eşler arasında kesin netliğe kavuştuktan sonra büyük münakaşalar ve bazen de tutkulu sevişmeler bu döneme eşlik eder. Tipik olarak aldatılan eşler, eşini sürekli denetleme, evden ayrılma, eşine yemin ettirme gibi davranışlar gösterirler. 

Aldatma nedenlerine bakılacak olursa, çiftlerin evlilikten beklentileri, değer duygularını güçlendirme, monotonluk ve macera arama, ilişkide karşılanmayan ihtiyaçlar, kişinin kendi sınırlarını koyamaması, kişinin orijin ailesinde aldatma olması, evlilik rollerinin sağlanamaması ve stres faktörleri gibi nedenler etkiler.

Güven duygusunun yitirilmesi nedeniyle bu hassas dönemde çiftler aile terapilerine alınsalarda öncelikle seans sırasında bireysel görüşmeler ve analizler yapılamaktadır. Daha sonra çiftlerin birlikte girebildiği aile görüşmelerine sıra geldiğinde objektif bir biçimde aile bireylerinin genel kişilik ve davranış örüntüleri incelenmekte ve danışanlara aktarılmaktadır.

Aldatma ve aldatılma durumu kişilerde çok derin yara ve izler bırakan bir durum olduğu için bilinçaltı çalışmalarla bilinçaltına yerleşen olumsuz değer kalıplarının değiştirilmesi çalışmaları yapılmaktadır.

 

 

Uzman Klinik Psikolog M. Berk KARAOĞLU