SERTLEŞME PROBLEMİ

Erektil DİSFONKSİYON (Sertleşme Bozukluğu):

Penisin sertleşememesi veya var olan sertliğini koruyamamasına ve bu durumun en az 3-6 ay arasında sürmesine sertleşme bozukluğu denir.

Sertleşme sorununa; sinir ileti sistemi, damarsal ve hormonsal faktörler, anatomik faktörler ve kullanılan bazı ilaçlar neden olur. Bu yüzden kalp yetmezliği, diyabet, tansiyon problemi olan kişiler, Parkinson ve peyroni hastalığı, merkezi sinir sistemi tümörleri, vitamin eksikleri ve beslenme bozukluğu olan kişiler özellikle risk altındadır.

Psikolojik nedenleri arasında da; performans kaygısı, cinsel bilgi eksikliği, partnerle ilgili sorunlar, deneyimsizlik ve yetiştiriliş biçimi gibi nedenler etkili olmaktadır.

Kişinin yaşam biçimi ve algısının yanısıra partnerinin de tutumunun önemli olduğu bu sertleşme probleminin tedavisinde çift olarak seanslara gelinmesi önerilmektedir.

Her seansta cinsel terapi ve eğitiminin yanısıra aile terapileri yapılmakta ve her seansın sonunda bir cinsel ödev verilmektedir. Psikolojik kökenli olan sertleşme probleminin yaklaşık 10 seansta çözülmesi hedeflenmektedir.

Cinsellik bir ilişkinin sürdürülmesini sağlayan önemli konulardan birisidir. Sertleşme probleminin ilişkinizin niteliğini etkilememesi için cinsel terapi desteği alınması önerilmektedir.

 

Uzman Klinik Psikolog M. Berk KARAOĞLU